Svetlana Alexijevič: Časy zo second handu

Aj vaši starí rodičia stále rozprávajú o tom, ako sa mali za komanča lepšie? Lacný chlieb, tuzex a iné vymoženosti, ktoré v tej dobe milovali. V knihe Časy zo secon handu sa dozviete, že nebolo všetko také ideálne.

Svetlana Alexijevič je bieloruská spisovateľka, novinárka a laureátka Nobelovej ceny za literatúru. Téme úpadku sovietskeho človeka sa venovala už vo viacerých knihách. Fikciu v nich nenájdete. Jej diela sú zostavené z príbehov ľudí, ktorí počas zmeny režimu stratili priateľov, manželov, prežívali prvé lásky, stratili prácu a celú rodinu.

casy zo secondhandu_titulka

Časy zo second handu: Koniec červeného človeka nerozpráva iba o tom, ako socializmus vystriedal komunizmus a následne všetkých zasiahla normalizácia. Rozpráva o sociálnom úpadku každého obyvateľa Vlasti. Nemusíte sa zaujímať o politiku, aby vás kniha zaujala. Zmeny politického režimu sa odohrávajú na pozadí príbehov reálnych ľudí. Reálnosť umocňujú dve veci:

  • Každý príbeh začína predstavením osoby – jej meno, vek a pracovná pozícia
  • Príbehy sú prepísané z nahrávaných rozhovorov. Autorka často dokresľuje situáciu poznámkami o tom, ako sa rečník zatváril a ako sa pri rozhovore správa.

V príbehoch sa dozviete, čo sa naozaj skrývalo za normalizáciou, že o politike sa rozprávalo v kuchyniach, ako ľudia prežívali paranoju, že sú odpočúvaní. Prečítate si príbehy silných ruských žien, ale aj takých, ktoré to nevydržali a spáchali samovraždu.

casy zo secondhandu_vnutro

Niektoré príbehy sú tak drsné, že váš mozog nepochopí, ako sa také niečo mohlo diať. Malý spoiler: v Časoch zo second handu sa dočítate napríklad o mužovi, ktorý zabil náhodne okoloidúceho iba preto, že ho o to požiadala jeho skoro priateľka. Zabil ho kolom z plota.

Hoci je kniha dlhá a štýl písania je naturálny, niektoré pasáže prečítate rýchlo, iné vám budú trvať trošku dlhšie.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *