Tara Westover: Vzdelaná

Vzdelanej som sa dlho vyhýbala a po jej prečítaní to ľutujem. Úprimne musím povedať, že nechápem prečo som si túto knihu nedala na zoznam už skôr. Ale vďaka super ľuďom v mojom okolí, som si ju prečítala aj ja. Keď mi ju kolegyňa požičala, niekde som vedela, že sa mi bude páčiť, inak by mi  ani o nej nehovorila, ale na druhej strane som stále bola neprávom voči nej zaujatá.

Celý príbeh je rozprávanie Tary Westover, ktorá vyrastá s ďalšími súrodencami v mormonskej rodine. Tým, že sú Mormoni to však nekončí. Jej rodičia, hlavne otec, sú survalisti. A tak sa pripravujú na koniec sveta. Zbierajú palivo do obrovskej bandasky, ktorú majú zakopanú na záhrade, deti sa učia doma, lebo podľa otca vládnu štátnej a aj verejnej sfére ilumináti a doktora v živote nevideli. Ak sa im niečo stane, vylieči ich mama pomocou byliniek a tinktúr. Tá sa zároveň stane aj babicou a prispieva do rodinného rozpočtu. Otec ma šrotovisko, na ktorom mu vypomáhajú všetky deti. Tie však postupne odchádzajú z domu za lepšími životmi ďaleko od nich, prípadne zostanú na blízku a pomáhajú v rodinnom biznise.

vzdelana

Taru núti jej brat, aby spravila skúšky a dostala sa na vysokú školu. Sám si tým prešiel a svoje rozhodnutie nikdy neoľutoval. Vyrastať v ich rodine nebolo jednoduché. Pravidelne sa im stávali menšie alebo väčšie nehody, ktoré sa pokojne mohli skončiť smrťou. Osobne som uvažovala nad tým, ako sa im podarilo prežiť detstvo a dospievanie, kedy chodili na pohotovosť fakt až v kritických prípadoch.

 Na vysokej škole Tara zistí, koľko vecí im rodičia nikdy nerozprávali. Za jeden príklad stojí to, že slovo holokaust vidí po prvýkrát až tu. Dostávajú to do nekomfortných situácií, pri ktorých si uvedomuje v akej bubline doteraz žila. Na jednej strane sa jej nový svet páči, na druhej je tu stále šrotovisko, rodičia a súrodenci, ktorí zostali doma. Chce nechce, stále ju ovplyvňujú v niektorých rozhodnutiach.

vzdelana

Vzdelaná je silný a pútavý príbeh o komunite ľudí, ktorá žije vo vlastnom svete a vyznáva vlastné hodnoty. Je popísaná surovo až realisticky a pri niektorých pasážach si budete možno zakrývať rukou oči ako ja. Nebudete chcieť vidieť to, čo si predstavujete. Keď sa vrátim na začiatok, som rada, že som si knihu Vzdelaná konečne prečítala a spoznala ďalší príbeh z tohto prostredia.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *