Zadie Smith: Swing Time

Swing Time je príbeh o dvoch kamarátkach, ktoré majú rovnaký sen – chcú sa stať tanečníčkami. Obidve však vyrastajú v kontrastných rodinách. Kým Tracey perfektne tancuje, má talent a dokáže na sebe pracovať, má od svojej mami všetko, čo si zažiada. Baletné topánky, bábiky alebo filmy. Kým tá druhá, naša hlavná hrdinka, vyrastá s feministickou matkou a otcom, ktorí jej kúpia iba to, čo skutočne potrebuje a najlepšie spod ruky.

Kým na začiatku sa ich detské osudy prelínajú, netrvá to príliš dlho, kým každá z nich prejde na inú školu a začnú žiť vlastné životy. Tracey odíde na tanečnú školu, kde pracuje na svojom sne stať sa profesionálnou tanečnicou. Tvrdí, že jej otec je tanečníkom Michaela Jacksona a nikto nemá to srdce jej to vyvrátiť, dokonca ani ona sama aj keď vie, že to nie je pravda. V dospelosti sa však jej cesta uberá úplne opačným smerom a postupne na svoje sny zabúda.

swing time

Naša hlavná postava bez mena taktiež túži po kariére tanečnice, ale kvôli plochým nohám jej to nie je to umožnené. Jediným plamienkom nádeje je pre ňu step. Po škole pracuje v hudobnej televízii, kde nájde novú prácu osobnej asistentky pre popovú hviezdu. Začína sa pre ňu kolotoč povinností, zoznamovanie s novými ľuďmi a hľadanie  svojho miesta na zemi.

Swing Time opisuje príbehy dvoch dievčat od školských čias, kedy vyvádzali, učili sa choreografie zo známych muzikálov a čierno-bielych filmov. Rozpráva o tom, čo v detstve urobili a nemali a ako ich minulosť dobehla v dospelosti. Ukazuje ako na prvý pohľad jednoduché rozhodnutia dokážu ovplyvniť celý váš život.

swing time

Osobne musím povedať, že som sa na Swing Time tešila. Román bol nominovaný na cenu Man Booker Prize a všade som čítala pozitívne ohlasy, ale pre mňa bol miernym sklamaním. Niektoré pasáže sa mi čítali ťažko, dej bol zbytočne rozvláčny a mala som problém s jej dočítaním.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *