Prečo nevidíme vlastné preklepy?

Určite sa vám to už stalo. Píšete prácu, článok, seminárku alebo len tak, niečo malé pre radosť. Vypustíte svoje dielo do sveta a zrazu vás ľudia upozorňujú na preklepy. Kurnik šopa! Ako je to možné?

Za všetkým stojí veda

Vlastné preklepy nevidíte. Je to vedecky preukázaný fakt, s ktorým nič nenarobíte. Mozog je vyvinutý tak, že niektoré činnosti vykonáva automaticky. Jednoducho núti naše telo robiť rôzne činnosti bez toho, aby ste si to poriadne uvedomovali. Takto odídete z bytu a až vonku na ulici uvažujete, či ste zamkli. Bežíte domov, beriete schody po dvoch až nakoniec zistíte, že ste skutočne zamkli. Alebo idete ku kamošovi, ktorý býva po ceste do školy a zrazu sa namiesto jeho vchodových dverí ocitnete nechcene pred školou. Keď už raz náš mozog niečo naučíme, zostáva to tam.

A čo teda tie preklepy?

Podobne to funguje aj s preklepmi. Keď píšete a je jedno, či je to článok, práca do školy alebo vlastný denník (áno, aj pri ručnom písaní môžete robiť preklepy – true story), sa mozog sústredí na správu, ktorú chcete čitateľom priblížiť. Sústredíte sa na slová, ktoré skladáte do viet až utvoríte celok. Váš mozog vie, čo chcete povedať a ako to chcete povedať. Preto, keď si po sebe text čítate, viete, aké slová ste použili a čo ste nimi chceli povedať.

Preklepy robíme aj offline

Ľuďom, ktorí čítajú váš text prvýkrát táto automatizácia chýba. Nevedia dopredu všetky vaše myšlienky a text čítajú veľmi pozorne od slova do slova. Preto si prípadne preklepy všimnú skôr ako vy.

Čo sa s tým dá robiť?

Ak nemáte nikoho, kto by vám spravil proof reading textov, musíte sa spoľahnúť sami na seba. Pri kontrole článku sa vždy snažíte odosobniť, ale nie vždy to ide. Trik je v tom, oklamať svoj mozog, že text nečítate po prvýkrát. Skúste zmeniť typ písma, farbu textu alebo pozadia. Namiešajte si takú kombináciu, ktorú váš mozog nebude mať šancu rozpoznať.

Druhý spôsob je o niečo pracnejší. Je vedecky potvrdené, že pisatelia, ktorí využívajú Desaťprstovú hmatovú metódu robia menej preklepov. Ide o strojové a mechanické písanie. Každý prst má na starosti konkrétnu oblasť klávesnice. Podľa toho, čo chcete napísať, mozog vyšle nervový signál a prst stlačí konkrétne písmenko. Takéto písanie je navyše rýchlejšie, pozeráte sa pri ňom priamo na monitor a nie na klávenicu. Podľa výskumu, ľudia, ktorí využívali túto metódu si uvedomili preklep takmer okamžite. Jednoducho vedeli, že šťukli inú klávesnicu ako mali.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *